Tehli̇keli̇ Maddeleri̇ İzi̇nsi̇z Bulundurma Veya Nakletme Suçu Ve Cezası Nedi̇r? | Alperen Erol Avukatlık Bürosu
Tehlikeli Maddeleri İzinsiz Bulundurma veya Nakletme Suçu ve Cezası Nedir?

Tehlikeli Maddeleri İzinsiz Bulundurma veya Nakletme Suçu ve Cezası Nedir?

  • 305
  • 16 Ağustos 2021, Pazartesi

Tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması ya da el değiştirmesi toplumumuzun güvenliğine tehlike oluşturacak maddelerin bulunduğu yerden diğer bir yere nakledilmesi, bu maddeleri depolama, satın alma ve üretme gibi durumları bağlayan suçtur. TCK 174. Maddesine göre şekillenmiştir. Topluma karşı işlenen suçları kapsamında ele alınır.

 

Tehlikeli Maddeleri İzinsiz Bulundurma ya da El Değiştirmesi Suçunu Oluşturan Durumlar


Tehlikesiz maddeleri izinsiz depolama ya da biyerden diğer bir yere ulaştırılması gerekli yerlerden izin alınarak yapılması durumunda suç teşkil etmez. TCK 174 göre tehlikeli maddeler sınıflandırılmıştır. Maddelerin sınıflandırmaveyahil olup olunmadığını anlamak için Adli Tıp Kurumundan rapor alınır ve gerekli tespitler yapılır.

Tehlikeli maddelerin el değiştirmesi temin edenden toplumumuzun güvenliğini bozacak bir suç örgütünün eline geçmesi ve bunu istenilerek yapılması genel güvenliği bilerek tehlikeye sokma suçuna girmektedir.

Tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması ya da el değiştirmesi unsurları şu biçimdedir:


Tehlikeli madde üretme, tehlikeli maddenin sistemli şekilde üretilmesidir. Molotof kokteyli hazırlamak, kimyasal ürünleri karıştırarak toplumumuzun güveliğini bozacak patlayıcı elde etmek tehlikeli madde üretme kapsamına girmektedir. Eğer fail tehlikeli maddeyi bir kere ürettiyse tehlikeli madde üretme eyleminden sorumlu tutulmaz. Fail tehlikeli madde bulundurma veya temin etme suçuyla yargılanır. Üretme suçundan yargılanabilmesi için bir mevcut altyapının olması gerekir.
Tehlikeli maddeyi diğer bir yere ulaştırma, tehlikeli madde nakledilerek mesafe önemsizdir. Bir binadan, onun yanındaki yan binaya taşınan tehlikeli madde nakletme suçundan yargılanır.
Patlayıcı maddenin önemsiz bir türde olması veya miktar açısından az olması, bu durumda fail ağır ceza yerine hafif bir ceza alır. Patlayıcı maddenin önemsiz türde olduğunu anlamak için Adli Tıp Kurumundan profesyonel raporu alınır.
Diğer unsurlar ise, tehlikeli madde satın alma, ülkeye sokma, ihracat yapma ve tehlikeli maddeyi işleme sayılır.

Ağırlıklı Olarak İlgilendiğimiz Davalar

Örgütlü suçlar,
Kasten adam öldürme,
Adam öldürmeye teşebbüs,
Uyuşturucu madde ticareti,
Kaçakçılık,
Cinsel istismar,
Taksirli ölüme sebebiyet verme(trafik kazası),
Yağma,Gasp Suçları,
Nitelikli dolandırıcılık suçu,
Hırsızlık suçu,
Kasten silahla yaralama,
Güveni kötüye kullanma,
Örgütlü suçlar,
Cinsel taciz,
Kasten adam öldürme,
Uyuşturucu ticareti suçları,
+ (Trafik kazasıTaksirli adam öldürme


Tehlike Maddeyi Bulundurma ya da El değiştirmesi Cezası

Tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması ya da el değiştirmesi kapsamında yer alan tehlikeli maddeler, patlayıcı maddeler, yakıcı maddeler, yaralayıcı maddeler, zehirleyici maddeler, boğucu maddeler, kimyasal ve biyolojik maddeler, hastalığa yol açacak maddeler, nükleer ve radyoaktif maddelerdir. Bu maddeleri bulundurma suçunun cezası ve detayları şöyledir:

İzinsiz tehlikeli madde bulundurmak, el değiştirmesine yardımcı olmak veya el değiştirmede aktif rol oynamak, muhafaza etmek gibi durumlarda 4 seneden 8 yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Bunun yanında da 5 000 gün kadar adli para cezası uygulanabilmektedir.
Tehlikeli maddelerin bir örgütün suç işlemesi için bulundurması durumunda ceza artırılır.
Önemsiz türde ve sayıda patlayıcı madde temin eden kişi hakkında bu maddeleri neden kullanmış olduğu tespit edilerek duruma göre 1 yıla kadar hapis cezası verilir.


Tehlikeli Maddelerin İzinsiz Bulundurulması ve El Değiştirmesi Suçunun Zaman Aşımı

Tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması ya da el değiştirilmesi durumunda belirli bir şikayet süresi yoktur. Müdahil olan kişi istediği zaman şikayette bulunabileceği gibi şikayetini geri alsa dahi davanın düşme durumu söz konusu değildir. Tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması ya da el değiştirmesi dava zaman aşımı belirli bir zaman geçmesine rağmen dava açılmaması durumunda zaman aşımına uğrayabilir. Tehlikeli maddelerin izin bulundurmanın zaman aşımı 15 senedir.

 

Ceza Hukuku Kapsamındaki TCK’da Düzenlenen Suçlar ve Türk Ceza Kanununun Konusunu Teşkil Eden Ceza Davaları Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin İletişime Geçebilirsiniz.

Antalya Ağır Ceza Avukatı Alperen Erol

Antalya Ceza Avukatı

Antalya Avukat