Bi̇li̇nçli̇ Taksi̇rle Adam Öldürme Suçunun Cezası | Alperen Erol Avukatlık Bürosu
Bilinçli Taksirle Adam Öldürme Suçunun Cezası

Bilinçli Taksirle Adam Öldürme Suçunun Cezası

  • 1751
  • 16 Şubat 2021, Salı

Bilinçli Taksirle Adam Öldürme Suçunun Cezası

Bilinçli taksirle öldürme gibi bir durumda da fail için alınacak olan ceza taksirle öldürme suçundan farklıdır. Burada bilinçli taksirle adam öldüren kişi taksirle öldürme suçunda alacağı cezanın 1/3 ile ½ arasında arttırılması ile belirlenir.

Taksirle Adam Öldürme Suçunda Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması

İşlenen bir suçun ardından suçu işleyen kişiye ikinci bir şans verilmesi adına, mahkumiyet hükmünün 5 yıl süre ile hüküm doğurmaması ve 5 yıllık sürenin sonuçlanmasından sonra cezanın kendiliğinden düşmesi durumu hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) olarak adlandırılmaktadır.

Taksirle adam öldürme suçunda verilen cezanın 2 yıldan fazla olmaması durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı söz konusu olacaktır. Burada bilinmesi gereken, mağdurun ölüm nedeniyle uğradığı maddi zararın karşılanması şarttır. Mağdurun zararı giderilirse hükmün açıklanmasının geri bırakılması uygulanabilir.

Taksirle Ölüme Neden Olma Suçunda Sıkça Sorular Sorular

Taksirle Öldürmede Şikayet Süresi Ne Kadardır?

Taksirle ölüme sebep olunması şikayete bağlı bir suç değildir. Savcılık olayı öğrenmesiyle birlikte soruşturmayı yürütür.

Taksirle Öldürmede Zamanaşımı Süresi Ne Kadar?

Taksirle öldürme suçlarında olayın üzerinde 15 yıl geçmiş olması durumunda savcılık soruşturma açamaz.

Trafik Kazasında Taksirle Ölüme Neden Olma Cezası Ne Kadar?

Kaza sonucunda ölü ve yaralı sayısı, kazada tali kusur ve asli kusur durumları, bilinçli taksir mi yoksa genel taksir mi olduğuna bağlı olarak cezalar 2 ile 22,5 yıl arsında olmaktadır.

 

Taksirle Öldürme Suçunun Cezası Paraya Çevrilir Mi?

Taksirle ölüme neden olunması suçlarında alınacak hapis cezasının para cezasına çevrilmesi koşullara bağlı olarak söz konusu olabilmektedir. Bu bağlamda dava sürecinin uzman bir ceza avukatı ile yürütülmesinde fayda vardır.

İş Kazası Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Cezası Kaç Yıl?

İş kazaların taksirle ölüme neden olma durumunda alınacak olan cezalar, suçun niteliğine göre değişkenlik göstermektedir. Taksirle öldürmelerde 2 ile 22,5 yıl arasında bir hapis cezası verilir.

Taksirle Ölüme Neden Olma Tazminat Davası Açılabilir Mi?

Taksirle öldürme suçlarında tazminat davası açılabilmektedir. Ölen kişinin yakınları maddi ve manevi tazminat talep edebilirler.

Taksirle Adam Öldürmenin Cezası Ne Kadar?

Taksirle adam öldürmenin cezası suçun işleniş şekline, suçun sonuçlarına ve kusura bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yazımızda suçun cezası hakkında bilgiler mevcuttur.

Taksirle Öldürme Para Cezası Mümkün Mü?

Taksirle ölüme neden olunması neticesinde uygun şartların varlığı söz konusu ise alınacak olan hapis cezası para cezasına çevrilebilmektedir.

Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Savunma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?Taksirle ölüme neden olma suçlarında soruşturma ve dava aşaması oldukça karmaşık olabilmektedir. Bu sürecin hukuki anlamda doğru yürütülmesi adına uzman bir ceza avukatından destek almanı önerilir.

 

 

Ceza Hukuku Kapsamındaki TCK’da Düzenlenen Suçlar ve Türk Ceza Kanununun Konusunu Teşkil Eden Ceza Davaları Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin İletişime Geçebilirsiniz.

Antalya Ağır Ceza Avukatı Alperen Erol

Antalya En İyi Ağır Ceza Avukatı Tavsiye