Kaçakçılık Suçu Ve Cezası Nedi̇r? | Alperen Erol Avukatlık Bürosu
Kaçakçılık Suçu ve Cezası Nedir?

Kaçakçılık Suçu ve Cezası Nedir?

  • 350
  • 6 Şubat 2021, Cumartesi

Kaçakçılık suçu; Sigara Kaçakçılığı , alkol ve sigara kaçakçılığı, petrol kaçakçılığı, tarihi eser kaçakçılığı gibi birçok malın, gümrük ve vergi mevzuatı hükümlerine aykırı şekilde ülkeye sokulması ve satışının yapılmasıdır. Kaçakçılık suçunun önlenebilmesi için 5607 sayılı özel bir kanun düzenlenmiştir. Kaçakçılık suçuyla ilgili davası olan birçok kişi, kaçakçılık suçu ve cezası nedir konusunda araştırma yaparken, konusunun uzmanı ve deneyimli avukatlardan danışmanlık almak sürecin doğru ve sağlıklı işlemesi için önemlidir.

Kaçakçılık Suçu ve Cezası Nedir?

Kaçakçılık suçu ve cezası, yapılan kaçakçılık suçu türüne göre değişmektedir. Mal kaçakçılığı ve gümrük kaçakçılığında farklı cezalar uygulanmakla beraber, suçu işleyen kişiler, kaçakçılık suçu etkin pişmanlık yasası ile ceza indirimi de alabilirler. Kaçakçılık suçuyla ilgili herhangi bir davanız varsa ve etkin pişmanlık yasasından yararlanmak için, sürecin sağlıklı işlemesi için, deneyimli avukatlarla dava açmak gerekir.

  1. TÜRK CEZA KANUNUNDA DÜZENLENEN SUÇLAR
  2. Kaçakçılık Suçu

Kaçakçılık Suçunu Barındıran Sebepler Nelerdir?

Bir malın gümrük işlemlerinden geçmeden ülkeye sokulması ya da çıkarılması, kaçakçılık suçudur. Silah kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı, tarihi eser kaçakçılığı, petrol kaçakçılığı, sigara kaçakçılığı bunlardan sadece birkaç tanesidir. Bir eşyanın gümrük işlemlerine tabi olmaması, devletin ekonomik politikalarının zedelenmesine neden olmaktadır. Ekonomik politikaların zedelenmesi ise, devletin gümrükten elde ettiği mali hakların yok olması anlamına gelir. Ödenmeyen gümrük vergileri, devlet hazinesinin doğrudan etkilenmesine yol açar. Bu durum ise diğer kaçakçılık suçları yanında vergi kaçakçılığı oluşmasına da neden olur. Buna göre kaçakçılık suçunu oluşturan sebeplerin başında, devletin ekonomik politikaları gelmektedir.

Antalya ceza avukatı,Antalya ağır ceza avukatı

Antalya Ceza Avukatı Alperen Erol Avukatlık Bürosu

Antalya Ağır Ceza Avukatı