Petrol Kaçakçılığı Suçu Ve Cezası | Alperen Erol Avukatlık Bürosu
Petrol Kaçakçılığı Suçu ve Cezası

Petrol Kaçakçılığı Suçu ve Cezası

  • 276
  • 7 Şubat 2021, Pazar

Kaçakçılık suçu ve cezanı nedir konusunda petrol kaçakçılığı suçu da hapis cezası ve adli para cezasına tabidir. Benzin, motorin, dizel gibi akaryakıt çeşitlerinin, gümrük işlemlerinden hariç tutularak, ülkeye sokulması ya da ülke dışına çıkarılması, petrol kaçakçılığı olarak adlandırılmaktadır.

Petrol kaçakçılığı suçu olan kişilerin şunu da unutmaması gerekir ki; solvent, madeni yağlar, baz yağlar da petrol ürünlerinden sayılır ve bu maddelerin akaryakıt olarak kullanılacağı tespit edilmesi durumunda, yine akaryakıt kaçakçılığı suçu devreye girmiş olur.

Ülkeye kaçak akaryakıt sokma suçu, 3 yıl ile 10 yıl arasında hapis cezası ve 20 bin güne kadar adli para cezasını gerektirir. Kaçak petrolün, ülke gümrük kapıları dışında ülkeye sokulması durumunda, verilecek ceza ise 3/1’nden yarısına kadar artırılmaktadır.

  1. TÜRK CEZA KANUNUNDA DÜZENLENEN SUÇLAR
  2. Kaçakçılık Suçu

Aldatma yoluyla gümrük vergilerini hiç ödemeyen ya da kısmen ödemeyen kişiler ise, ülkeye kaçak akaryakıt sokmaktan 4 yıl ile 10 yıl arasında hapis cezası ve 20bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılmaktadır.

Antalya Ceza Avukatı

Antalya Ceza Avukatı Alperen Erol Avukatlık Bürosu

Antalya Ağır Ceza Avukatı