Suç İşlemeye Tahri̇k Suçu Ve Cezası Nedi̇r? | Alperen Erol Avukatlık Bürosu
Suç İşlemeye Tahrik Suçu Ve Cezası Nedir?

Suç İşlemeye Tahrik Suçu Ve Cezası Nedir?

  • 411
  • 16 Eylül 2021, Perşembe

Suç İşlemeye Tahrik Suçu Hakkında; ilgili kanun madesi bilgilerini öğrenmek ve bu konuyla ilgili daha fazla bilgi alabilmek için avukatlarımızla görüşme yapabilmek mümkündür. Antalya Ceza Avukatı Alperen EROL Avukatlık Ofisi bu konu hakkında sizlere tam bilgi sunacaktır.

Suç işlemeye tahrik suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 214. maddesinde “ Kamu Barışına Karşı Suçlar ” bölümünde şu şekilde düzenlenmiştir:

Suç İşlemeye Tahrik Suçu

TCK Madde 214 (1) Suç işlemek için alenen tahrikte bulunan kişi, altı aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Halkın bir kısmını diğer bir kısmına karşı silahlandırarak, birbirini öldürmeye tahrik eden kişi, onbeş yıldan yirmidört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Tahrik konusu suçların işlenmesi halinde, tahrik eden kişi, bu suçlara azmettiren sıfatıyla cezalandırılı


Türk Ceza Kanunun 214. Maddesinde kamu barışına karşı olan suçlar ile alakalı olan kesimde suç işlemeye tahrik suçu net bir biçimde açıklanmıştır. Bu duruma göre suç işlemek için tahrik eden kişiler 6 ay ile beş yıl arasında bir ceza ile karşı karşıya kalacaktır. Halkın bazı kesimlerini diğer kesimlerine karşı silahlandırmak, birbirlerini öldürmek için tahrik eden kişiler ise 1beş yılden 24 seneye dek hapis cezasına çarptırılacaktır. Tahrik konusu olan suçların işlenmiş olmalarında ise tahrikte bulunan kişiler azmettiren sıfatı ile cezalandırılacaktır.

İlgili yasada suç işlemeye alenen tahrik fiilinin olması, iştirağin ilişkisinden bağımsız bir suç olarak tanımlanıyor. Tehlikeli bir suç olduğundan dolayı suçların işlenmesine tahrik olması ve tamamlanması içi tahrik konusu suçların işlenmesini gerektirmemektedir. Suçun işlenmesi, tahrik, tahrik konusu suça hazırlık hareketi niteliği içermektedir. Aleni şekilde gerçekleştirmiş olan her çeşit fiiller, kamu barışı açısından tehlike arz etmesi sebebi ile zararlı neticesinin ortaya çıkarılmasını beklemeksizin ve iştiraklarin kaidelerinden farklı bir şekilde ceza yaptırımları içine alınmalıdır.

 

Mala Zarar Verme Suçu Ve Cezası Nedir?


SUÇ İŞLEMEYE TAHRİK SUÇU AVUKATI ANTALYA


Antalya Ceza Avukatı Alperen EROL olarak sizlerin karşılaştığı her çeşit konu da yanınızdayız. Alanında profesyonel kadromuzla destek alabileceğiniz her nevi konu için bizler sizlerin yanındayız. Sitemizde bulunan numaralarımızı arayarak en iyi avukatlardan en kaliteli hizmeti alırsınız.
Suç işlemeye tahrik suçunun yasadaki yeri, yasadaki ayrıntıları ve daha fazlası için bize ulaşabilirsiniz.


BASIN & YAYIN YOLU İLE SUÇ İŞLEMEYE TAHRİK

Basın, yayın organları kullanılarak suçun işlenmesi için tahrikte bulunan kişiler Türk Ceza Kanunu 218. Maddesinde verilecek olan cezaların yarı oranına kadar arttırılacağı belirlenmiştir. Bu tür suçlarda hemde haber vermek sınırlarını aşmayanlar, eleştiri amacıyla yapılan düşünceler, düşünce açıklamaları suçu oluşturmayacaktır.

AĞIRLIKLI OLARAK İLGİLEDİĞİMİZ DAVALAR ŞUNLARDIR.

Örgütlü suçlar avukatı
Kasten adam öldürme avukatı
Adam öldürmeye teşebbüs avukatı
Uyuşturucu madde ticareti avukatı
Kaçakçılık avukatı
Cinsel istismar avukatı
Taksirli ölüme sebebiyet verme avukatı
Yağma Gasp suçları avukatı
Nitelikli dolandırıcılık suçu avukatı
Hırsızlık suçu avukatı
Kasten silahla yaralama avukatı
Örgütlü suçlar avukatı
Cinsel taciz avukatı
Uyuşturucu ticareti suçları avukatı
Boşanma davaları avukatı

 

Ceza Hukuku Kapsamındaki TCK’da Düzenlenen Suçlar ve Türk Ceza Kanununun Konusunu Teşkil Eden Ceza Davaları Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin İletişime Geçebilirsiniz.

Antalya Ağır Ceza Avukatı Alperen Erol

Antalya Ceza Avukatı

Antalya Avukat