Taksi̇rle Adam Öldürme Suçu Nedi̇r? | Antalya Ceza Avukatı | Avukat Alperen Erol | Erol Avukatlık Bürosu
Taksirle Adam Öldürme Suçu Nedir?

Taksirle Adam Öldürme Suçu Nedir?

  • 525
  • 16 Şubat 2021, Salı

Taksirle ölüme sebebiyet verme suçu, dikkat ve özen yükümlülüğüne uymama sonucu kusurlu davranış sergilenmesi ve öngörülemeyecek şekilde birisinin hayatına son verilmesi durumunda işlenen suç şeklidir. Türk Ceza Kanunu’na göre Taksirle Adam Öldürme, insan hayatına karşı işlenen suçlar kapsamında değerlendirilmiş ve söz konusu kanunun 85. Maddesinde düzenlenmiştir.

Taksirle öldürme suçu iki farklı şekilde ortaya çıkabilmektedir. İlki taksirle ölüme sebebiyet verme, ikincisi ise bilinçli taksirle öldürme suçu olmaktadır. Bilinçli taksirle öldürme suçunda fail, gerçekleştirdiği kusurlu davranış sonucunda birisinin ölebileceğini öngörmesine rağmen davranışı gerçekleştirmektedir. Taksirle ölüme sebebiyet verme suçunda ise fail eylemi sonucunda birisinin ölebileceğini öngörememektedir. Bu iki suçu kasten adam öldürmeden farklı kılan unsur,  failin adam öldürme niyetinin olmaması, bilerek ve isteyerek adam öldürme eylemine girişmemesidir.

Taksirle Adam Öldürme Nedir?

Bir davranışın sonucunun öngörülemeyerek bir kimsenin ölümüne sebep olma, taksirle adam öldürme olarak ifade edilir. Taksirle adam öldürme TCK 85. Maddesinde düzenlenmiştir. Taksirle adam öldürme suçu, şikayete bağlı bir suç olmayıp suçun işlenmesinden sonra savcılık resen soruşturma yapar ve kamu davası açılır. Taksirle adam öldürme suçunda zaman aşımı süresi 15 yıl olmaktadır. Yani ölümden itibaren 15 yıl içerisinde soruşturma yapılmaz ise, kamu davası zaman aşımına uğrayacaktır.

Bilinçli Taksirle Adam Öldürme Nedir?

Taksirle adam öldürmenin daha yoğun bir hali olan bilinçli taksirle adam öldürme suçunda suçu işleyen kişi yaptığı davranışın sonucunda birisinin ölebileceğini öngörmesine rağmen bu davranışı yapmaktadır. Örneğin kırmızı ışıkta geçen bir sürücünün, bu sebeple birisine çarparak ölümüne neden olabileceğini bilmektedir fakat kırmızı ışıkta geçmektedir. Ya da başka bir örnek vermek gerekirse ölümlü iş kazalarında işçinin gerekli güvenlik önlemlerini almasının sağlanamaması. (baret, kaynak gözlüğü, koruyucu elbise…)

Taksirle Adam Öldürmenin Cezası

Bilinçli Taksirle Adam Öldürme Suçunun Cezası

Taksirle Adam Öldürme Suçunda Para Cezası Verilebilir Mi?

Trafik Kazası Sonucu Taksirle Adam Öldürme

İş Kazası Nedeniyle Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme

Doktor Hatası Nedeniyle Taksirle Öldürme Suçu

 

Ceza Hukuku Kapsamındaki TCK’da Düzenlenen Suçlar ve Türk Ceza Kanununun Konusunu Teşkil Eden Ceza Davaları Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin İletişime Geçebilirsiniz.

Antalya Ağır Ceza Avukatı Alperen Erol

Antalya En İyi Ağır Ceza Avukatı Tavsiye