Özel Hayatın Gi̇zli̇li̇ği̇ni̇ İhlal Suçunun Ni̇teli̇kli̇ Halleri̇ | Alperen Erol Avukatlık Bürosu
Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçunun Nitelikli Halleri

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçunun Nitelikli Halleri

  • 133
  • 25 Ekim 2021, Pazartesi

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçunun Nitelikli Halleri

Tck Madde 134'un ikinci fıkrasında Özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun nitelikli haline yer verilmiştir. Böylece özel hayata ilişkin ses ve görüntülerin ifşa edilmesi (açıklanması, yayılması vb gibi) özel hayatın gizliliğini ihlali suçunun nitelikli hallerini oluşturmaktadır.

Suçun nitelikli halinin gerçekleşmesi için başkalarının öğrenmesine ihtiyaç yoktur. Failin başkalarının öğrenmesi amacıyla bunu yayma gayreti içine girmesi, paylaşması yeterlidir. Suçun faili hem ses ya da görüntüleri kaydeden hem de yayan kişiyse bu durumda iki farklı suç oluşur ve fail her iki suçtan ayrı ayrı cezalandırılır.

 

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçunun Nitelikli ( Cezayı Arttıran ) Halleri Şunlardır

 

Kanunun 137. Maddesi gereği aşağıdaki belirtilmiş olan hallerde sanığa verilecek ceza arttırılmaktadır.


Özel hatayın gizliliği suçunun kamu çalışanı tarafından ve görevin sağlamış olduğu yetkinin kötüye kullanılması yolu ile işlenmesi halinde faile verilecek ceza yarı oranında arttırılır.
Belirli meslek ya da sanatın sağlamakta olduğu kolaylıktan yararlanılarak özel hayatın gizliliğini ihlal suçu işlendiğinde kişiye verilecek ceza yarı oranında arttırılır.


Tck 134 Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçunun koşulları sağlanıyorsa ceza ertelenebilir, adli para cezasına çevrilebilir ya da sanık hakkında verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir.

Ceza ve Ağır Ceza Hukukunun alanına giren bu hukuki hizmetler vekillik hizmeti ve danışmanlık hizmeti olarak ayrı ayrı yürütülmektedir. Bu alanda verilen dava vekilliği ve danışmanlık hizmeti için İletişime Geçebilirsiniz.

Antalya Ağır Ceza Avukatı Alperen Erol

Antalya Ceza Avukatı

Antalya Ağır Ceza Avukatı