Kasten İnsan Öldürme Suçunun Şartları Nelerdi̇r? | Antalya Ceza Avukatı | Avukat Alperen Erol | Erol Avukatlık Bürosu
Kasten İnsan Öldürme Suçunun Şartları Nelerdir?

Kasten İnsan Öldürme Suçunun Şartları Nelerdir?

  • 330
  • 22 Eylül 2021, Çarşamba

Kasten Öldürme Suçunun Şartları Nelerdir?

Kasten öldürme suçunda korunan hukuki değer kişinin yaşam hakkıdır. Dolayısıyla kasten öldürme suçu fakat yaşamakta olan bir şahıs hakkında işlenebilir.
Kişinin bu suçtan cezalandırılabilmesi için, mağdurun öldüğünün hiçbir tereddüt kalmayacak biçimde belirlenmesi gerekir.
Kasten öldürme suçunun işlenebilmesi için failin hareketiyle ölüm sonucu arasında uygun illiyet bağı da bulunur.
Bu suçun oluşması için genel veya muhtemel kasıt ile bir insanı öldürme sonucu gerçekleşmelidir.
Kasten öldürme suçunun oluşması için fail öldürdüğü nesnenin bir insan olduğunu bilmelidir. Failin burda bir yanılgıya düşmesi söz konusu da olabilir. İleride bir cisim görüyor ancak canlı bir insan olduğunu düşüncesinde değil, maddi konu da bir hata yapacaktır. Bu hatanın bulunmasından fail faydalanabilir. Yeteri kadar özen gösterseydi o kişinin bir insan olduğunu bilebilecek durumda olması durumu ortaya çıkarsa özen yükümlülüğü gündeme gelecektir. Özen yükümlülüğünü eğer ihlal etmişse kuşkusuz taksirli insan öldürme suçu gündeme gelecektir.


Kasten öldürme suçu ile alakalı teknik araçlar sayesinde izleme, ses ve görüntü kaydı alma, dinleme ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi kararı alınabilir.

 

Ceza ve Ağır Ceza Hukukunun alanına giren bu hukuki hizmetler vekillik hizmeti ve danışmanlık hizmeti olarak ayrı ayrı yürütülmektedir. Bu alanda verilen dava vekilliği ve danışmanlık hizmeti için İletişime Geçebilirsiniz.

Antalya Ağır Ceza Avukatı Alperen Erol