Çocuk Mahkemeleri̇ni̇n Görevleri̇ Nelerdi̇r? | Alperen Erol Avukatlık Bürosu
Çocuk Mahkemelerinin Görevleri Nelerdir?

Çocuk Mahkemelerinin Görevleri Nelerdir?

  • 171
  • 14 Eylül 2021, Salı

ÇOCUK AĞIR CEZA MAHKEMESİ

Çocuk ağır ceza mahkemesi kanun maddeleri, 5395 sayılı kanun madde 26/2’de anlatılmaktadır. Çocuk kavramı 18 yaşını tamamlamamış bireyler için geçerli olan bir terimdir. Türk Medeni Kanunlarımıza göre, belirlenen bu yaşın altındaki bütün bireyler hangi nedenle, hangi suça karışmış olursa olsun çocuk mahkemelerinde davaları ilerletilir.

Çocuklar için hazırlanan ağır ceza mahkemeleri, birden fazla Adliyenin yakınlarında toparlanır ve gereken bütün yargılamalar burda yapılır.
Çocuklarla ilgili olan bütün mahkemelerde yalnızca suçun teşkil unsurları gibi dava incelemeleri yapılmaz. Bunun beraberinde çocuk hakkında da gerekli incelemeler yapılır. Mahkeme birimleri çocuğun bu süreçte herhangi tehlike altında olduğuna kanaat getirirse eğer, gerekli mercilere bildirim yapar.


ÇOCUKLARDA İFADE NASIL ALINIR?


Çocuklardan ifadesi alınırken, diğer kişilere göre çok daha farklı uygulamalar yapılması gerekmektedir. Susma hakkı, yakınlarına haber verilmesi hakkı ve diğer hakları çocuğa kesinlikle kullandırılması gerekli olan haklardan olmaktadır.
Çocukların ifade işlemlerinde ayrıca bilinmesi gerekli olan bir hususta şöyle olmaktadır; Çocuğun ifadesi alınırken yanında anne veya babası olabilir. Ebeveynlerin beraberinde, talep üzerine sosyal çalışma görevlisi de sorguda hazır bulunabilir. 18 yaşın altında olan çocuğun yanında, muhakkak müdafi yani avukat olma mecburiyeti vardır.

 


Çocuk Mahkemesinde Avukatın Görevleri Nelerdir? 

 Çocuğun tüm menfaatlerinin korunma altına alınması için, dosya hakkında detaylı inceleme ve ileri görüşlü çalışma yapmalıdır
Müdafii, temsil yetkisini de kapsayan koruyucu yetkisini talep edebilir
Dava dosyası hakkında, detaylı inceleme
Çocuğun her türlü yarar ve haklarının gözetilmesi
Çocuk mahkemelerinde müdafii olarak görev alan avukatların, bazı diğer hakları da olmaktadır. 

 

Ceza Hukuku Kapsamındaki TCK’da Düzenlenen Suçlar ve Türk Ceza Kanununun Konusunu Teşkil Eden Ceza Davaları Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin İletişime Geçebilirsiniz.

Antalya Ağır Ceza Avukatı Alperen Erol

Antalya Ceza Avukatı

Antalya Avukat